Asp.Net CheckboxList

Asp.Net CheckboxList

Uzun zaman sonra tekrar böyle makalelere dönmek güzel bir duygu. Ki bu anı inanamazsınız 15 gündür bekliyorum ve artık ara vermek yok diyorum kendime böyle bir söz veriyorum.

Konumuz bu sefer Checkboxlist. Aslında bu konu hakkında yazı yazma nedenim ise yine forumlarda çok sorulan bir soru olmasından kaynaklanıyor.

Şöyle ki veritabanından tuttuğumuz alanları checkbox listte göstereceğiz ve bunları kullanıcıların seçmesine bırakacağız daha sonrada hangisi seçildi ise onu ekranda göstereceğiz.

Fazla konuşmadan hemen örneğimize geçelim.

Veri Tabanımızın oluşturulması : Örneğimiz , takımların listesi olsun ve bu takımları favori takım seçtirebilelim ve hangi takımları seçti ise onu ekranda gösterelim. Hatta veritabanına kayıt edelim.Şöyleki , Takımları tutan bir tablomuz olacak ve iki alandan oluşacak. 1. alanımız ID ikinci alanımız ise Takım adı.

 

İkinci tablomuz ise bu seçilen takımları bir yerde tutalım. ( Burada ben hayali olarak bir kullanıcı ID si beliriyorm (4) bunun seçtiğine göre yapacağım.)

Gördüğünüz gibi 3 alan var. Birincisi ID otomatik sayı dediğimiz alan ikincisi TakimID buda bir önceki tabloda seçilecek takım’a verilen ID üçüncü ve son alan ise KullanıcıID sidir.BU alan ise yukarıda da dediğim gibi bir hayali alandır ve değerini varsayılan olarak 4 atayacağım.

Ben örnek olarak takım listesini girdim.

Öncelikle yeni bir sayfa açıyoruz ve içeriğine checkbox list atıyoruz.

 

Ve Kaynak kod tarafına geçiyoruz hemen checkboxlist’imizi dolduralım.

Sayfamda PagePostBack kontrolü yaptım ve aşağıdaki kodlar ile listemi doldurdum.

 

Resimdeki gibi görüntüyü elde ettim. Şimdi ise kodlar ile değilde sqldatasource ile aynı işlemleri yapalım.

Yukarıdaki satırları yorum satırı haline getirdim ve sayfama sqldatasource sürükledim. Sqldatasource ile ilgili diğer ayarları yaptım. ConnectionString ve SqlCümleciğini belirttim.
Checkboxlisteme gittim ve Datasource’ımı seçtim kod ile verdiğim değerleri bu sefer aynı işlemi görsel olarak hallettim.

 

Bunları yaptığım taktirde yine aynı görüntüyü elde edeceğiz.

Ben sqldatasource’u iptal ediyor ve kod ile kaldığım yerden devam edeceğim. Artık size hangisi uygun gelirse.

Son olarak sayfama bir buton sürükledim ve bıraktım. Hemen Click olayına geçiyor ve diğer kodlarımızı ve işlemlerimizi yapmaya başlıyoruz.

 

Ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi buton’a basar basmaz ekrana seçtiğim değerleri yazdırıyor ve veritabanına kayıt ediyorum.

Sizler bunu tabiki projelerinize göre geliştirebilir ve uygulayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi verdiğim ve yazdığım makalelerin hepsi gerçek canlı uygulamalar olması için çabalıyorum.

 

 

Hakan AK

Son Yazılar