WordPress için çok faydalı SQL sorguları

WordPress için çok faydalı SQL sorguları

Eğer sizin bir phpMyAdmin paneliniz yoksa yada bu panele erişim yetkiniz yoksa bu sorguları WordPress SQL Executioner isimi WordPress eklentisini kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Site URL ve home URL bağlantılarının güncellenmesi

WordPress’i ilk kurduğunuzda site adresiniz “site URL” ve “home URL” olarak iki ayrı alanda saklanmaktadır. Sitenizi taşıdığınızda ve alan adınızı değiştirdiğinizde bu verileri değiştirmezseniz sayfanız düzgün çalışmayacaktır. veri tabanı üzerinden eski site adresinizi yeni site adresiniz ile değiştirebilirsiniz.

GUID değerinin güncellenmesi

Sitenizi başka bir alan adına taşıdıktan sonra yapmanız gereken hayati öneme sahip değişikliklerden birisi de GUID verisini değiştirmek olmalıdır. Sayfaların ve yazıların URL yapısının düzgün olarak çalışabilmesi için GUID değerini yeni site adresi ile değiştirmelisiniz.

Site içeriklerinde bulunan URL bağlantılarının güncellenmesi

Bir siteyi başka bir alan adına taşıdığınızda bütün sayfa ve yazılarınızda bulunan içeriklerde gömülü medyaları ve site içi linklerinizi de değiştirmeniz gerekir. Bunu yönetim panelinden yapmaya kalkarsanız binlerce içeriği bulunan bir siteniz için günlerce uğraşmanız gerekebilir. Bu işlemi SQL sorgusu yardımıyla hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Sadece Görsel öğelerin bağlantı yolunu değiştirme

CDN kullanıyorsanız veya görsellerinizi Amazon CloudFront gibi bir altyapı ile saklıyorsanız. Görsel dosyalarınızı yolunu kendi sunucunuz yerine kullandığınız servis sunucu adresi ile değiştirmek için aşağıdaki sorgu ile sadece görseller için ‘src’ etiketi ile oluşturulmuş bağlantıları değiştireblirsiniz.

Yazılarınızın meta bilgisini güncellenmesi

WordPress yazılarla ilgili özel bilgileri ayrı bir veri tabanında saklar. WordPress sitenizi başka bir alan adına taşıdığınızda bu bilgileri de değiştirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki sorgu ile bu alandaki site adresini kolayca değiştirebilirsiniz.

WordPress şifresinin değiştirilmesi

WordPress şifrenizi unuttuysanız ve sunucunuz mail gönderme özelliği kapalı ise veya kullanıcı adına bağlı e-posta adresiniz kullanılmıyor ise şifreyi değiştirmek için tek yolunuz bu değişikliği veri tabanı üzerinden yapmaktır. Aşağıdaki SQL sorgusu ile şifrenizi basit bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Yazıların bir yazardan başka bir yazara atanması

Bir yazara ait yazılara başka bir yazara aktarmak isteyebilirsiniz. Bu can sıkıcı ve zaman alıcı bir iştir. Yazı miktarının çok fazla olduğu zaman bunu yönetim panelinden yapmanız zor olabilir. Bunu SQL ile kolay ve hızlı bir biçimde halledebilirsiniz. Öncelikle aktaracağınız ve aktarılan yazarın ID numarasına ihtiyacınız var. Bunu yönetim panelinizden kullanıcı profilinizi açtığınızda tarayıcının adres çubuğunda “user_id” nin yanında yazan sayıdan öğrenebilirsiniz.

Yorumlarda bulunan bütün e-posta adreslerinin toplanması

Sitenizin açıldığı günden bugüne aldığı bütün yorum yazan kişilerin e-posta adreslerini toplamak isterseniz bunu sql sorgusu ile halledebilirsiniz. Bu toplama sırasında aynı e-posta adreslerini görmezden gelerek birden fazla yorum yazan kişilerin e-posta adresleri tekrar kayıt oluşturmadan toplayabilirsiniz.

Bütün spam yorumların silinmesi

Bolca spam yorum alıyorsanız bunları silmek işkenceye dönüşebilir. Aşağıdaki SQL komutu ile bütün spam yorumları tek seferde silebilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki parametreyi değiştirerek bütün yorumlarınızı da silebilirsiniz.

En fazla spam yorum alan yazıların bulunması

Popüler yazılarınız daha fazla spam yorum alabilir belki bunu tespit edip ona göre bir çözüm bulmak isteyebilirsiniz.

Spam yorumların daha çok hangi ip adreslerinden geldiğinin bulunması

Spamla mücadelede en fazla spam aldığınız ip adreslerini tespit edip bu adresleri .htaccess dosyası ile engelleyebilirsiniz.

Kaynak :

Hakan AK

Son Yazılar